Jak zabezpieczyć się przed niechcianą ciążą?

Chociaż metod zapobiegania niechcianej ciąży jest wiele, większość z nich nadal budzi niedomówienia oraz kontrowersje. Spójrzmy zatem na dostępne metody, ich wady oraz zalety. Określmy na czym polega ich działanie i zastanówmy, które rozwiązanie będzie najlepsze dla Ciebie.

Zacznijmy od podstaw, czyli kilka słów o prezerwatywach 

Prezerwatywy należą do jednych z najpopularniejszych metod antykoncepcyjnych podczas spotkania na niezobowiązujący sex. Ich działanie polega na wytworzeniu bariery, uniemożliwiającej plemnikom przedostanie się do komórki jajowej. Zabezpieczają również przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, a ich szeroka dostępność i łatwość użytkowania sprawiają, że cieszą się niesłabnącym powodzeniem. Pomimo tego, wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę z istnienia damskich prezerwatyw, potocznie nazywanych drugą pochwą. Używając kondomów lateksowych należy pamiętać o tym, żeby nie łączyć ich z lubrykantami na bazie olejków – powodują one powstawanie mikrouszkodzeń oraz pęknięć, przez które prezerwatywy tracą swoją skuteczność. 

Antykoncepcja hormonalna

Głównym celem antykoncepcji hormonalnej jest zahamowanie owulacji, a tym samym zapobieganie zapłodnieniu. Zawierają syntetyczne odpowiedniki hormonów odpowiadających za regulację cyklu miesiączkowego – progesteronu i estrogenu. Żeby mogły być skuteczne, wymagają systematyczności. Pigułki należy przyjmować regularnie, o ustalonych godzinach, a w przypadku pominiętej dawki, najlepiej uzupełnić ją w przeciągu kilku godzin. 

Innym rozwiązaniem są plastry antykoncepcyjne, które chociaż nie cieszą się szczególną popularnością, są całkowicie bezpieczne dla organizmu, a przy tym wymagają mniejszego zaangażowania. W ich składzie znajdują się te same elementy, co w dwuskładnikowych pigułkach antykoncepcyjnych. Jest to forma aplikacji przezskórnej – po aplikacji, plaster zaczyna stopniowo uwalniać syntetyczne odpowiedniki hormonów, wpływające na regulację cyklu miesiączkowego oraz zahamowanie owulacji.  

Na podobnej zasadzie działają również krążki antykoncepcyjne, umieszczane bezpośrednio w pochwie na okres około 3 tygodni. Dzięki miękkiej i elastycznej budowie, ich aplikacja jest całkowicie łatwa i porównywalna do założenia tamponu. W tym wypadku należy pamiętać, aby krążek włożyć pierwszego dnia miesiączki. 

Rozwiązania długoterminowe

Wśród dostępnych metod antykoncepcyjnych można znaleźć również takie, których działanie jest długoterminowe. Należą do nich przede wszystkim wkładki domaciczne, uniemożliwiające zarodkowi zagnieżdżenie się w ściankach macicy, czy implanty antykoncepcyjne, działające nawet od 3 do 5 lat. 

Jaką metodę antykoncepcji wybrać? 

Dobór odpowiedniej antykoncepcji zależy od indywidualnych potrzeb, a samą decyzję warto skonsultować z ginekologiem. Należy również pamiętać, że antykoncepcja to nie tylko ochrona przed zajściem w nieplanowaną ciążę, ale także zabezpieczenie przed przenoszeniem chorób wenerycznych. Dzięki temu, dobór odpowiednich rozwiązań może zagwarantować bezpieczny seks, pozbawiony zmartwień.

Related Articles

Back to top button